הרפורמה בביטוח בריאות 2015

בחודש מאי 2015 החלה הרפורמה החדשה בביטוח בריאות, בעקבות המלצות וועדת גרמן. מדובר בפוליסת בריאות אחידה, במגמה למגר את תופעת כפל הביטוחים שהיתה נהוגה עד אז.

תמונה של דופק של לב

כצעד ראשון חלה הרפורמה רק על חברות הביטוח המוכרות ביטוחי בריאות ולא על הביטוחים המשלימים הנהוגים בקופות החולים השונות.

לפניכם, כל ההסברים והמידע על הרפורמה בביטוח בריאות 2015 ובעיקר, כמה זה יעלה לנו.

לא עוד ביטוח בריאות כפול

אחד הדברים הצורמים ביותר בביטוחי בריאות הוא נושא כפל הביטוחים, כלומר, אם קניתם פוליסת ביטוח בריאות פרטי, במטרה לשפר את סיכוייכם לקבל כיסוי ביטוחי במקרה הצורך, לא תמיד ידעתם שחלק מהכיסויים כבר ניתנים לכם על ידי קופות החולים, ואתם בעצם משלמים על מוצר ביטוחי כבר קיים, כלומר, ביטוח בריאות כפול.

חבל על הכסף, כך הבין שר האוצר דאז יאיר לפיד, יחד עם הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון, ומיהרו לפרסם את המלצות ועדת גרמן עם תקנות חדשות: מיום 1 במאי 2015, ימכרו חברות הביטוח פוליסת ביטוח בריאות בלבד, אחידה, שמכסה ניתוחים או טיפולים המחליפים ניתוח, כמו גם התייעצויות עם רופאים מומחים בארץ.

הרפורמה נוגעת גם לביטוחים קבוצתיים והתמחור שלה מתבצע לפי פרמיה אחידה הנקבעת בהתאם לגיל המבוטח, למשל מגיל עשרים עד שלושים וכיוצ"ב. במשך תקופת הביטוח ישתנה התעריף, בהתאם לגילו של המבוטח. למשל, בגיל 31 היא תעלה יותר, וכן הלאה.

כמו כן נאסר על חברות הביטוח להעמיד רכישת כיסויים ביטוחיים נוספים כתנאי לקבלת הנחה.

ביטוח בריאות אחיד

לפי הרפורמה החדשה, תכלול הפוליסה האחידה כיסוי של עד 4 התייעצויות בשנה עם רופא מומחה, תשלום הוצאות ניתוח בבי"ח פרטי, תשלום מלא של טיפולים מחליפי ניתוח ותשלום שכר רופא מנתח.

יחד עם הנאמר, חברות ביטוח הנחשבות לחברות גדולות, שנתח השוק שלהן עולה על ששה אחוזים, יוכלו לשלם למבוטחים שלהן תמורה רק בגין התייעצויות, ניתוחים וטיפולים של רופאים שיש עימם הסדר מול און החברות.

מאידך, חברות ביטוח קטנות יותר ישלמו החזרים גם בגין טיפול אצל רופאים שאין עימם הסדר.

עוד ברפורמה: הגבלת סכום ההשתתפות העצמית שייגבה מהמבוטח. כלומר, בעוד שבעבר ניתן היה להציע למבוטח סכומים גבוהים מאד, עם ביטוח בריאות אחיד ניתן יהיה לגבות השתתפות עצמית עבור טיפולים או ניתוחים בגובה של עד חמשת אלפים ₪, בעוד שהשתתפות עצמית עבור התייעצות לא תהיה יותר ממאתיים ₪.

רפורמה בביטוח בריאות

במועד החלת הרפורמה על כל חברות הביטוח לעדכן את המבוטחים בדבר הרפורמה. יהיה עליהן להציע למבוטחים לעבור לפוליסת ניתוחים אחידה ולהציג בפניהם את ההבדלים הקיימים בין הפוליסה שברשותם, בין הפוליסה החדשה.

לפי המלצות הוועדה, הכנסת פוליסת ביטוח אחידה למשק, תחסוך למבוטח כשלושים אחוזים בתשלומי פוליסת ביטוח בריאות, סכום שיכול לחסוך למשפחה ממוצעת כארבע מאות ₪ בשנה.

ביטוחי הבריאות הפרטיים בישראל מכניסים לקופות חברות הביטוח קרוב לעשרה מיליארד ₪ בשנה, זאת מבלי למנות את ההוצאה שמוציא כל מבוטח עבור סל הבריאות שבחוק ביטוח הבריאות הממלכתי (קופות חולים).

עד כה, חלק ניכר מסכומים אלו שולם בגין כפל ביטוחים, הוצאה מיותרת לכל הדעות, ועם הרפורמה בביטוח בריאות 2015 ייחסכו כפילויות אלו מכיסו של המבוטח.

פוליסת ביטוח הבריאות החדשה תקבע, כאמור, לפי קבוצות גיל: 21-30, 31-40, 41-50 וכן הלאה, עד גיל 65, שאז יישאר הסכום אחיד עד תום תקופת הפוליסה.

מחירי הפוליסה ייקבעו לא רק על פי גיל המבוטח אלא גם על פי מינו, מצבו הבריאותי, סיכונים ביטוחיים צפויים וכיוצ"ב.

אם חברת ביטוח מעוניינת לתת למבוטח הנחה, היא תוכל לעשות כך, אולם מבלי להתנות את ההנחה ברכישת כיסוי ביטוחי נוסף.

הסדר זה חל על כל ביטוחי הניתוחים, ההתייעצויות עם רופאים מומחים ועל ביטוחים קיבוציים.

לפי הרפורמה בביטוחי הבריאות, תכסה הפוליסה עד ארבע התייעצויות עם רופא מומחה בשנה, כיסוי עלות מלא של שכר מנתח, כיסוי מלא של הוצאות ניתוח בבית חולים פרטי, כולל עלויות שתלים, במידה ונדרשים, או כל הוצאה אחרת הקשורה לניתוח, לפניו ובמהלכו, תרופות במהלך הניתוח וכיסוי מלא עבור עד שלושים ימי אשפוז.

כאמור, אם אתם מבוטחים בחברת ביטוח גדולה, תוכלו לבצע ניתוח או התייעצות עם רופא מומחה רק עם כאלו המצויים בהסדר עם חברת הביטוח שלכם.

ביטוח בריאות רפורמה- מה יהיו סכומי ההשתתפות העצמית?

  • התייעצות עם רופא: 200 ₪
  • טיפול או ניתוח שעלותו עד 5 אלף ₪: 500 ש"ח
  • טיפול או ניתוח שעלותו עד 15 אלף ₪: 1000 ₪
  • טיפול או ניתוח שעלותו עד 35 אלף ₪: 2500 ₪
  • טיפול או ניתוח שעלותו עד 70 אלף ₪: 3500 ₪
  • טיפול או ניתוח שעלותו גבוהה יותר משבעים אלף ₪: 5000 ₪.

כמו כן לא יינתן כיסוי ביטוחי בגין טיפולי פוריות, ניתוחי עקרות והפלות שאינן מסיבות רפואיות, כמו גם ניתוחים אסתטיים שאין להם הצדקה רפואית, ניתוחי שיניים אצל רופאי שיניים וכן, השתלות איברים שנדרשות בשל מצב רפואי קודם.

להעמקה בנושא קראו את המאמרים הבאים

ביטוח בריאות פרטי לילדים

ביטוח בריאות פרטי מומלץ

רוצים לקבל מידע נוסף על הרפורמה ולדעת באיזו חברת ביטוח תוכלו לחסוך כסף רב? מעוניינים לערוך השוואת מחירים חכמה ונוחה ולהבין את כל ההבדלים בין חברות הביטוח ומה השתנה בעקבות הרפורמה?

מלאו את פרטיכם בטופס ההתקשרות שבאתר ונציגי צוק ביטוח ישמחו לסייע לכם באיתור פוליסת ביטוח בריאות טובה, הוגנת ומשתלמת, הן במחיר והן בכיסויים הביטוחיים שלה.

קבלו הצעה לביטוח בריאות