איפה כדאי לעשות ביטוח משכנתא?

מכיוון שמשכנתא הינה הלוואת דיור בסכומים גדולים לתקופה ארוכה במיוחד, שיכולה להגיע אף לשלושים שנה, דברים רבים יכולים לקרות גם ללווים עצמם וגם לדירה הנרכשת. מכיוון שהבנק מעוניין לבטח את עצמו בצורה מקסימלית ולדאוג שהמשכנתא תוחזר באופן סדיר במלואה, הוא מחייב את כל הלווים בביטוח משכנתא.

איפה כדאי לעשות ביטוח משכנתא

מהו ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא מורכב משני חלקים שונים – ביטוח חיים וביטוח דירה. ביטוח החיים מתייחס ללווים עצמם ובא לתת מענה על אפשרות של מוות אחד הלווים במהלך תקופת ההחזר של המשכנתא. במקרה כזה, הלווים הנותרים או משפחתו הקרובה יכולים למצוא את עצמם ללא המפרנס העיקרי שלהם ובלי יכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא השוטפים.

סיטואציה כזו, שגורמת לבעיות בתשלומי משכנתא מצד הלווים, תיאלץ את הבנק לנקוט מאמצעים משפטיים עד לפינוי הדיירים ומימוש הביטחונות. למרות שאופציה כזאת היא ריאלית לחלוטין, היא אינה רצויה מבחינת הבנק והוא מעוניין להימנע ממנה. קודם כל בגלל שהתהליכים הללו לוקחים זמן וכסף ודבר שני הוא, כי פינוי משפחות מהבית הוא בעייתי הן מבחינה משפטית והן מבחינה ציבורית.

ביטוח חיים פוטר את הבנק מכל ההתעסקות המשפטית המיותרת הזאת. במידה ואחד הלווים שמבוטחים בביטוח חיים נפטר, חברת הביטוח משלמת את יתרת המשכנתא לבנק והחוב של הלווים נפרע במלואו.

ביטוח דירה כחלק מביטוח משכנתא

החלק השני של הביטוח מתייחס לביטחונות שעומדים כנגד המשכנתא והם כמובן נכס הנדל"ן שנרכש על ידי הלווים. הבנק רוצה להבטיח שנכס הנדל"ן ישמור על ערכו לאורך זמן כדי להשאיר מבחינתו את האופציה לממש ביטחונות בכל עת.

ביטוח הדירה מכסה מגוון של נזקים פוטנציאליים לדירה, כמו שריפה, שיטפון, רעידת אדמה, נזילות, בעיות צנרת ועוד. סיטואציה, בה הדירה נפגעת משריפה והופכת ללא ראויה למגורים היא אפשרית בהחלט. במצב כזה, הלווה יכול למצוא עצמו ברחוב עם חוב של מאות אלפי שקלים לבנק וזה בדיוק המקרה שביטוח דירה בא למנוע.

איפה כדאי לעשות ביטוח משכנתא – ביטוח חיים

רוב הבנקים מציעים ללווי המשכנתא לבצע את ביטוח החיים דרך סוכנויות הביטוח שאיתם הם עובדים באופן צמוד (או כאלה השייכות להם). מבחינת הלווה, מומלץ קודם כל להשוות את המחירים בסוכנויות אלו לחברות הביטוח הפרטיות שהוא יכול למצוא באופן עצמאי. במידה ומדובר על סדר גודל דומה של מחירים, כנראה שדרך הפעולה הנכונה עבור הלווה תהיה לבחור בביטוח חיים מחברת ביטוח פרטית.

הסיבה לכך נעוצה באינטרסים המנוגדים של הבנק וחברת הביטוח. במידה ומתרחש מוות של אחד הלווים המבוטחים בביטוח חיים, הבנק והלווים הנותרים מעוניינים שניהם בפירעון מוקדם של המשכנתא והעברת חוב המשכנתא הנותר לבנק. במצב כזה, הלווים מתפטרים מהחוב והבנק מתפטר מלווים שהפכו להיות בעייתיים מבחינתו.

חברת הביטוח לעומת זאת, תעשה את כל מה שביכולתה כדי לא לשלם את הפיצויים ללווה. ברם, סביר להניח, כי חברה הנמצאת בקשרים הדוקים עם בנק למשכנתאות, תלך לקראת הבנק והלווים הנותרים ולא תערים קשיים בתשלום הפיצויים.

ביטוח משכנתא – איפה כדאי לעשות ביטוח דירה?

ביטוח הדירה איננו מומלץ בבנק משתי סיבות עיקריות שאינן תלויות ישירות בבנקים אלא במפקח על הביטוח במשרד האוצר. מכיוון שלבנקים אין רישיון לעסוק בביטוח, הם אינם יכולים להציע כיסויים שונים שזמינים בחברות הפרטיות (ביטוח תכולה, ביטוח צד ג'). לווים המתלבטים האם לעשות ביטוח משכנתא בבנק או בחברת ביטוח יבחרו לרוב באופציה השנייה מסיבה זו בדיוק.

במידה ואתה מעוניין לעשות השוואה בין ההצעות המשתלמות ביותר של ביטוח משכנתא, אנו בפורטל צוק ביטוח מציעים זאת ללא כל עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו ניצור קשר בהקדם האפשרי.

קבלו הצעה לביטוח משכנתא