ביטוח צד ג' למשכנתא

ההחלטה על נטילת משכנתא היא אחת מן ההחלטות הפיננסיות החשובות ביותר בחייו של כל אדם. ראשית, סכומי המשכנתא הממוצעים שנלקחים בישראל שווים למאות אלפי שקלים ועולים כל הזמן בגלל הזינוק שלל מחירי הדירות בשנים האחרונות. שנית, תקופת ההחזר של המשכנתא היא ארוכה מאד, מה שמשפיע בצורה משמעותית על חייהם של הלווים ועל התקציב המשפחתי הרבה שנים קדימה.

לוח גיר עליו כתובה המילה ביטוח ומשכנתא

לא קשה לראות, כי לאחר ביצוע העסקה וקבלת הדירה המיוחלת, הבית שנרכש הופך למעשה להיות לנכס יקר הערך ביותר של הלווה (ברוב המקרים). אותו לווה כמובן ירצה לשמר את הדירה במצב אופטימאלי, גם משום שזהו ביתו הפרטי שהוא רכש במיטב כספו וגם בגלל שהנכס עדיין משועבד לבנק.

ביטוח דירהכיצד זה עובד?

כאשר לווה מסוים נוטל משכנתא מאחד הבנקים, אחת הדרישות של הבנק היא לבצע ביטוח דירה (בנוסף לביטוח חיים של הלווים). הסיבה לכך היא פשוטה – במידה והדירה ניזוקה מאירוע כלשהו, בין אם זה אסון טבע כמו רעידת אדמה, שטפון או אירוע טרור, או שמא נזק שנגרם באשמתם של הדיירים, כמו שרפה, הבנק יוכל לקבל את הכסף מחברת הביטוח ולא יחשוף את עצמו מבחינת אובדן הביטחונות כנגד המשכנתא.

יש לציין, כי ביטוח דירה הוא כמובן גם אינטרס ישיר של הלווה עצמו. הרי גם הוא אינו מעוניין להישאר ללא דירה ועם חוב גבוה לבנק, במקרה של שרפה המכלה את כל המבנה, לדוגמא. מכיוון שכך, הבנקים מאפשרים ללווים לבחור מבין אפשרויות רבות של פוליסות – בין אם אלו פוליסות ביטוח דירה דרך חברות שעובדות עם הבנק ובין אם מדובר על חברות ביטוח חיצוניות.

ביטוח צד ג׳ למשכנתאלמה צריך אותו?

נניח שמתרחש מקרה תיאורטי של פיצוץ בצנרת שגורם נזק משמעותי לדירה של לווי המשכנתא. אולם, במקרים רבים, הנזילה יכולה להתפשט לדירות שנמצאות בקומות שמתחת ולגרום לפגיעה ברכוש של אנשים אחרים. במקרה כזה, כמובן שבעל הדירה שבביתו פרצה הנזילה הוא האחראי לפיצוי של הנפגעים האחרים, לזה בדיוק נועד ביטוח צד ג' למשכנתא.

כלומר, אנו רואים שקיימות אפשרויות רבות בהן אירועים ביטוחיים בדירה ספציפית גולשים אל עבר רכוש של אנשים אחרים וכך חושפים את לווה המשכנתא לתביעות כספיות גבוהות.

ביטוח משכנתא צד שלישי בעת סגירת העסקה בבנק

ביטוח הדירה, כפי שהוא מתבטא בפוליסות של חברות הביטוח השונות, מורכב משני סעיפים – ביטוח מבנה וביטוח תכולה. כאשר אמרנו, כי הבנק מחייב את לווי המשכנתא בביטוח דירה, הרי שמדובר כאן על ביטוח מבנה בלבד, שכן הבנק לא מתעניין ברכוש של הלווים ובנזק שיכול להיגרם לו.

כאן בדיוק נמצאת הנקודה החשובה שלווי המשכנתא הפוטנציאליים צריכים לשים לב אליה. ברגע שהלווה מחליט ללכת רק על המינימום שדורש הבנק ומבצע ביטוח מבנה, הרי שלמעשה לא קיים ביטוח צד ג׳ בפוליסה והוא חשוף לכל אותם התרחשויות שציינו לפני כן במאמר.

עם זאת, במידה וקיים ביטוח תכולה, שבא לכסות על הנזקים השונים שנגרמים לרכוש של בעלי הדירה, ביטוח צד ג׳ נוסף באופן אוטומטי. במקרה שהלווה אינו מעוניין בביטוח תכולה, עליו להגיד באופן מפורש שהוא מעוניין להוסיף ביטוח צד ג׳ לביטוח המבנה וכך לכסות את עצמו ממקרים מצערים בעתיד. יש לציין, כי קיימת גם אפשרות להוסיף כיסויים נוספים שמציעות חברות הביטוח, אבל חשוב מאד לא להתפתות ולהחליט על כיסויים חיוניים בלבד.

פורטל צוק ביטוח מעוניין לתת מידע מעודכן ורלוונטי לגולשים בנוגע לאפשרויות הביטוח השונות. במידה ויש לך שאלות נוספות על ביטוח משכנתא צד ג׳, כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את הפרטים האישיים שלך באתר ואנו ניצור קשר טלפוני במהירות האפשרית.

קבלו הצעה לביטוח משכנתא