ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית

בשנת 2008 חוקק בישראל חוק פנסיה חובה שחייב למעשה את כל המעסיקים במשק להפריש סכומים קבועים לטובת הביטוח הפנסיוני של העובדים.

ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית

מעסיקים אשר לא יבצעו את הוראות החוק, חושפים את עצמם לקנסות גבוהים מטעם רשויות המדינה וגם לתביעות של מאות אלפי שקלים מהעובדים עצמם.

חוק זה הצטרף לשורה של תקנות וחקיקות של משרדי ממשלה שונים, אשר מטרתו העיקרית היא להפוך את תחום הפנסיה לברור יותר עבור האזרח הפשוט ולאפשר לו לעקוב אחרי החיסכון שלו לגיל פרישה. כך לדוגמא הפעיל משרד האוצר אתר אינטרנט שמסייע למצוא את כל הקופות הפעילות של אדם ספציפי על פי תעודת הזהות שלו בלבד. הפעלת הפורטל סייעה לחוסכים רבים לאתר את הכסף שהופרש לפנסיה במקומות העבודה השונים.

חוק פנסיה חובה והשפעתו על המשק

אם כך, חקיקת חוק פנסיה חובה במשק באה לתת מענה למצב הבעייתי, בו עובדים שכירים ועצמאים רבים אינם מתמצאים בביטוח הפנסיוני שלהם ולא מכירים בחשיבות הגדולה שלו עבור הבטחת עתידם הכלכלי. יתרה מכך, סקרים שהתבצעו באקראי מצאו כי מרבית האנשים (ובעיקר בשכבות השכר הנמוכות יותר) לא יודעים באיזו קרן מתנהל ביטוח הפנסיה שלהם, מהו מוצר החיסכון הפנסיוני שאליו מופרשים הכספים ממשכורתם ומהם הסכומים שהם הצליחו לחסוך עד עתה.

לא קשה לראות כי חוסר בקיאות טוטאלי כזה של הציבור במושגי החיסכון הפנסיוני יכול להביא לקריסה של מערכות סוציאליות רבות בעתיד הלא רחוק לעין. עובדים שיתבגרו וימצאו את עצמם מחוץ לשוק העבודה, יתקשו לממן את ההוצאות המינימאליות שלהם, עלול לרדת ברמת החיים באופן דרסטי ולהוות בסופו של דבר נטל על ילדיהם ועל המדינה.

אולם, יחד עם השינוי ביחס עובד מעביד סטנדרטיים בשוק העבודה מבחינת ביטוח פנסיה, גם סוג אנשים אחרים נכנסו תחת הקטגוריה של מעסיקים והחוק נמצא בתוקף גם לגביהם. הכוונה היא למעסיקים ששוכרים את שירותיהם של עובדי משק בית שונים, כגון גננים, מטפלות, מנקים, עוזרות בית ועוד.

להעמקת הידע בנושא מומלץ לקרוא גם את המאמרים הבאים

ההבדל בין ביטוח מנהלים לקרן פנסיה

ביטוח פנסיה בעבודה לעובד חדש

מאפייני ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית

החל שנת 2008 עלו אחוזי ההפרשה של ביטוח פנסיה חובה משק בית באופן הדרגתי ומחודש יולי שנת 2016, מעסיק מסוג זה (וגם כל מעסיק מסוג אחר במשק) מחויב להפריש 18% אחוזים לפנסיה של העובד. החלוקה הפנימית כך – 5.75% מופרשים מתוך שכרו של העובד ו-12.25% מהווים את חלקו של המעביד (מתוכם גם סכומי הפיצויים שיש לשלם בעת פיטורים של העובד).

יש לציין כי ביטוח פנסיה לעובדי משק בית שונים נעשה חצי שנה לאחר תחילת העבודה וזאת במקרה שמדובר על עובד שאין לו חשבון פנסיוני קודם. במידה וישנו ביטוח פנסיה קיים, הרי שההפרשה צריכה להתבצע החל מהחודש הראשון, כאשר התשלום הראשוני נעשה לאחר שלושה חודשי עבודה באופן רטרואקטיבי. החובה של תשלומי הפרשות פנסיוניות מצד המעסיק חלה גם על עובדי משק בית שאינם תושבי ישראל.

מבחינת סוג החיסכון הפנסיוני והחברה המנהלת, הרי שהבחירה נעשית על ידי העובד באופן עצמאי. במידה ואין לו העדפה, המעסיק יכול להעביר את ההפרשות לכל קופה על פי ההעדפה שלו. בכל אופן, גם אם העובד מוותר על זכותו לביטוח פנסיה, אין המעסיק רשאי להימנע מההפרשות.

ביטוח פנסיה לעובדי משק בית דרך חברות הביטוח

חברות הביטוח הגדולות מציעות פעמים רבות שירות יעיל של תשלומי פנסיה חובה מקוונים דרך אתרי האינטרנט, כאשר האנשים שעושים שימוש במערכות אלו מפרישים בדרך כלל ביטוח פנסיה לעוזרת בית, גננים, מטפלות ועוד. היתרון הגדול למעסיקים הוא חיסכון של זמן ושימוש במערכת ממוחשבת ונוחה ללא עמלות מיוחדות. כל מעסיק יכול לנהל רשימה של עובדים שיש להעביר להם תשלומי פנסיה באופן שוטף, לקבל תזכורות חודשיות, לעדכן שכר ועוד.

ענף הביטוח בישראל הינו רחב מאד מבחינת האפשרויות של פוליסות בתחומים שונים ומגוון החברות וסוכנויות הביטוח שמציעות את השירותים שלהם ללקוחות. אדם שאינו בקיא בתחום הביטוח, יכול בקלות לאבד את הידיים והרגליים ולמצוא את עצמו חותם על פוליסת ביטוח יקרה שכלל אינה מתאימה לצרכים האישיים שלו מבחינת כיסויים. הדבר יתגלה בדרך כלל רק בשלב מאוחר יותר, כאשר אותו מבוטח יזדקק לחברה כדי להתמודד מול אירוע ביטוחי, אך באותה עת כבר יהיה מאוחר מדי.

אנו בפורטל צוק ביטוח מעוניינים לקשר בין מבוטחים פוטנציאליים לבין גופי הביטוח שמציעים את הפוליסות הרחבות ביותר מבחינת כיסויים והמשתלמות מבחינת פרמיות (אף שפוליסות זולות הן בהחלט אינן תמיד הכי משתלמות ללקוח). בנוסף, מטרתנו היא לספק מידע רלוונטי ואקטואלי לקוראים וזאת כדי שתהיה להם האפשרות להגיע להחלטה הטובה ביותר מבין האופציות שעומדות בפניהם.

במידה ואתה זקוק לביטוח בתחום כלשהו בתקופה הקרובה, פנה אלינו כבר היום ואנו נפנה אותך לאנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום ללא שום עלות או התחייבות. תוכל לחסוך זמן וכסף ולהימנע מעוגמת נפש בעתיד, במידה ותצטרך להתמודד מול אירוע ביטוחי מכל סוג שהוא.

כל מה שעליך לעשות הוא להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו מבטיחים שהנציגים הטלפוניים שלנו ייצרו אתך קשר בהקדם האפשרי.

 

קבלו הצעה לביטוח פנסיה